Dr. Rolf Böhme



Vita

Born on 6th August 1934 in Constance on Lake Constance

Married, four children, protestant.

After studying law and doing a doctorate at the University of Freiburg, opened an independent legal practice in Freiburg in 1968.

1972 - 1982: SPD [Social Democratic Party] member of the German Bundestag [Lower House of the Federal Parliament], member of the Finance Committee of the German Bundestag.

February 1978 - April 1982: Parliamentary Secretary of State under the Federal Minister of Finance.

16th November 1982 onwards: Lord Mayor of Freiburg im Breisgau.

23rd September 1990 and again on 18th October 1998: Re-elected as Lord Mayor of Freiburg im Breisgau.

30th June 2002: Left office as Lord Mayor after 20 years of service.

Autumn 2002 - Nov. 2005: Advisor on municipal politics to the Federal Minster of the Interior, Mr. Schily.

Until 2015-31-12: Lawyer at Graf Friedrich von Westphalen & Partner in Freiburg im Breisgau.